Buradasınız: Nokian Lastikleri /  Güvenlik / Çivili lastikler
« Geri
Güvenlik
Çivili lastikler

Çivili lastikler 60'lı yıllarda yaygınlaşmaya başladı, ve kışlık lastik pazarında hala önemli bir yer tutmaktadır. Çivili lastikler buzla kaplanmış yol şartlarında kullanılmaktadır. Buzla kaplanmış yol şartlarında lastikler pençe gibi yola saplanmakta ve en kaygan yol şartlarında bile şaşırtıcı derecede etkili tutunma değerleri yakalayabilmektedir. Çok çabuk sürüş karakteri değiştirdiklerinden dolayı çivili lastikler deneyimli sürücüler için tavsiye edilmektedir.

Yeni takılmış kış lastikleri ilk 400 ila 500 km boyunca ani hızlanmadan ve frenlemeden, virajlardan kaçınarak sürülmelidirler. Böylece çiviler lastik üzerindeki yerlerine tam oturacak ve lastikler ömrü boyunca olması gerektiği gibi fonksiyon gösterecektir. Yerinden çıkmış, oynamış çiviler, yerinlerine uyum göstermeyeceğinden dolayı tamir edilememektedirler. Çivi delikleri lastiğin kalıp içinde pişme aşamasında kalıpta hazırlanmış özel şekiller yardımıyla oluşturulmaktadır. Ağır vasıta araçları için üretilen lastiklerin çivi delikleri kimi zaman üretimden sonra özel olarak açılmaktadır.

Kış lastikleri üzerlerindeki M&S logosu ile belirtilmektedir. M&S logosu çamur ve kar kullanımına uygun anlamına gelmektedir. Eğer ki çivili yada (soğuk mevsim) sürtünme tipi ; hangi tip kış lastiğini kullanmanız gerektiği konusunda emin değilseniz , sürtünme lastikleri yada çivili lastiklerin farkları konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Çivili lastikler
Google+