Buradasınız: Nokian Lastikleri /  Güvenlik / Soğuk mevsim lastikleri
« Geri
Güvenlik
Soğuk mevsim lastikleri

Soğuk mevsim kullanımına uygun lastikler yada çivisiz kış lastikleri sonbahar yada ilkbaharda lastik değişimi için daha fazla esneklik tanır. Soğuk mevsim lastiklerinin bir özelliğide daha sesiz olmalarıdır; çünkü yol yüzeyinde daha yumuşak ve sesiz bir şekilde yuvarlanırlar. Fakat bu demek değildir ki sürtünme lastikleri bir yıl boyunca kullanılmalıdırlar.Soğuk mevsim(sürtünme) lastikleri öncelikli olarak kış lastikleridir ve kış kullanımına uygundurlar. Isı derecesi daha yüksek olan durumlarda sürtünme lastikleri daha kolay aşınır ve lastik bileşiği yumuşar ve performans aşırı bir şekilde düşer.

Hava şartlarının özellikle sıcaklık bakımından sık ve çok ani değiştiği mevsimlerde doğru bir şekilde kullanıldıklarında sürtünme lastikleri güvenliğinizi arttırır. Aklınızda bulundurmanız gereken yıl içerisinde yol şartlarının daha kaygan olmasından once soğuk mevsim (sürtünme) lastiklerini arabanıza takmak ve kış bitene kadar çıkarmamaktır. Performans temelli sürtünme lastikleri kademeli açılandırılmış kanal prensipine gore inşaa edilir. Kademeli açılandırılış kanallar hızlanma ve frenleme sırasında açılarak tutunmayı arttırır. Bir çok Avrupa ülkesinde soğuk mevsim(sürtünme lastikleri) tek seçenektir. Bir çok Avrupa ülkesinde çivili lastiklere yol buzla örtülmediğinden dolayı kesinlikle izin verilmez.

Kış lastikleri üzerlerindeki M&S logosu ile belirtilmektedir. M&S logosu çamur ve kar kullanımına uygun anlamına gelmektedir.

Eğer ki çivili yada soğuk mevsim (sürtünme); hangi tip kış lastiğini kullanmanız gerektiği konusunda emin değilseniz, sürtünme lastikleri yada çivili lastiklerin farkları konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Soğuk mevsim lastikleri
Google+