Buradasınız: Nokian Lastikleri /  Yenilikler / Nokia test merkezi
« Geri
Yenilikler
Nokia test merkezi

NokiaTest Merkezinde , Nokian Lastikleri neredeyse tüm kuzey tipi sürüş durumlarını simüle (canlandırır) eder. Testler Nisan ve Kasım ayları arasında Nokia’da yapılır. 30 hektarlık bir alana yayılan ve geniş imkanlar sağlayan tesislerde zor koşullar ve zorlukların yanı sıra geleceğin ihtiyaçlarını karşılamak üzere testler gerçekleştirilip, geliştirilmektedir.

  

1. Islak yol tutuşu

Islak yol tutuşu testleri, lastiğin sulu yüzey üzerindeki performansı ve fonksiyonlarını değerlendirmek için kullanılır. Test pilotu lastiğin işlevselliğini, yol tutuş özelliklerini, ve tutarlılık göstergelerini değerlendirir. Bu değerlendirmelerden bazıları test parkuru zamanı ile ölçülür. Uzunluk 500 m, genişlik 5 m, viraj yarıçapı 35-50. Otomatik su fıskiyeleri bulunmaktadır.

  

2. Daire şeklindeki pistte ıslak kavrama testleri

Daire şeklindeki pist ve ıslak asfalt, bir lastiğin yanal tutuş kabiliyetini ölçmek için kullanılır. Lastiğin davranışlarını belirlemek için tur zamanı test sonuçları ve test pilotu görüşleri incelenir . Çember yarıçapı 40 m'dir
 

3. Islak kavrama, fren testleri

Islak yolda fren kabiliyeti, dört değişik yüzey tipi kullanılarak test edilebilir. Testler lastiğin frenleme kabiliyetini uzunluk değerleri incelenerek  ,ABS ve jant freni ile ayrı ayrı ölçer. Pist uzunluğu 230 metre’ye 5 metre’dir. 4 farklı yüzey tipi ile test yapılır; standart (nordik) asfalt, düz yumuşak (Orta Avrupa) asfalt, kaba asfalt, beton tipi zeminler bulunmaktadır..
 

4. Uzunlamasına suda kızaklama

Uzunlamasına suda kızaklama testleri 80 metrelik tank özelliklerine sahip pist üzerinde test araçları düz bir çizgi üzerinde sürülerek gerçekleştirilmektedir. Maksimum su derinliği 15 mm, uzunluğu 80 m, genişliği 3 metredir, Suda kızaklama sonuçları test sürücülerinin verdiği veriler ve objektif hız ve kızaklama ölçümlerine gore değerlendirilir.
 

5. Yanal suda kızaklama

Yanal suda kızaklama testleri, lastiğin virajda suda kızaklamaya karşı oluşan direncini ve yeteneğini ölçmek için kullanılır. Yanal suda kızaklama , dairesel bir pistte ölçülür. uzunluğu 20 m genişliği, 5 m, yarıçap, 100 m, 8 mm’ye kadar su derinliği üzerinde testler gerçekleştirilir. – Pist Eğimi ; % 1.5.

- track inclination 1.5%
 

6. Kavrama Pisti

Kavrama Pistinde Test sürücüleri, lastiğin genel davranışlarını, sürüş özelliklerini değişik koşullarda inceler ve test eder. Sürüş hızı yaklaşık 170 km/h.’ye kadar ulaşabilir, uzunluk 1.800 m ,genişlik 60-20 m viraj çapları 100-150m ; öznel değerlendirme
 

7. Şerit değiştirme / geyik testi /manevra kabiliyeti test

Şerit değiştirme ve geyik testleri lastiklerin ani değişikliklere karşı verdiği tepkileri , davranışları ölçmek için gerçekleştirilir. Manevra kabiliyeti test yönü sürekli gerçekleşen ani değişikliklere karşı lastiğin performasını ölçer. genişliğk 20 m , uzunluk400 m . Test hız değerleri , kapsamlı ölçümleri ve sürücülerin verdikleri yorumlar sonucunda veriler oluşur.
 

8. Gürültü, dış gürültü ve kabin gürültüsü

Dış gürültü( araç geçerken çevreye verdiği gürültü) AB Directive 2001/43/EC’ e göre ölçülür. Test sonuçları mevuzatlarda belirtilen değerler arasında kalmalıdır..The kabin gürültü testi araça takılmış lastiklerin kabine yansıttıkları desibel değerini ölçmeye yarar. Test sonuçlarına pilotun verdiği öznel değerlendirmeler de eklenmiştir.
 

9. Slush(çamur) kızaklama

Slush kızaklam testi slush(ince çamur) ile kaplı bir pistte lastiklerin davranışlarını ve direksiyon hakimiyetini ölçmek için kullanılır. Hız özellikleri harici , sürücü görüşleri ışığında lastik özellikleri ve tepkileride değerlendirmeye dahil edilir. Bir öncü olarak nokian lastikleri ince çamurda kızaklama konusundaki test yöntemlerini geliştirdi. Ince çamur pisti dünya üzerinde eşsiz bir parkur. Ince çamur/slush kaplı alan 20 m uzunluğunda ve 5m genişliğinde ve yarı çapı 100 mdir. Ayarlanabilir çamur derinliği maksimum 40 mm ve ayarlanabilir Su kıvamı ve son hızın ayarlanması mümkün ve önemlidir.
 

10. Sürüş konforu

Bu testler farklı yüzeyler üzerinde lastik davranışlarının sürüş konforu üzerinde etkilerini araştırmak için kullanılır.
 

11. Bakım ve ofis binaları

- Kamyonlar ve arabalar için garajlar -ofis-toplantı salonları

Google+