Buradasınız: Nokian Lastikleri /  Yenilikler / Ivalo test merkezi
« Geri
Yenilikler
Ivalo test merkezi

Nokian Lastikleri ne ait kasım ayından mayıs ayına kadar hizmet veren Ivalo’ daki test merkezi 700 hektarlık bir alan içerisinde bulunmaktadır. En son teknoloji ekipman, çeşitli testler ve uzman kadrosu kış mevsiminin tüm ekstrem durumı üzerinde kapsamlı sürüş tesleri ve incelemeler gerçekleştirilir.
 

1. Buz üzerinde tutunma

Tammijärvi Gölü İvalo Test Merkezindeki en büyük göldür. Birer kilometre boyundaki üç düz test parkuru üzerinde lastikler için kavrama, frenleme ve ivme ölçümü . tesleri yapılır. - Üç adet 20 m x 1 000 m buz parkuru(kütlesi)
 

2. Karda tutunma

Sürtünme değerleri araçlara takılan ekipman kullanılarak ölçülen ve lastiğin yanal ve uzunlamasına kavrama testler sonucunda ortaya çıkan değerlerdir. Testler farklı uzunluklarda sıkıştırılmış kar kütleleri ile yapılmış iki parkur yüzeyi üzerinde gerçekleştirilir. - Test parkurları boyutları: 20 m x 1 000 m ve 25 m x 500 m
 

3. Tepe (Yokuş) testleri

Tepe testleri dik yamaç tırmanışlarını değerlendirmek üzere ve lastiğin yokuş performansını ölçmek üzere gerçekleştirilir. Farklı sayıda viraj sayısına sahip, tepenin zirvesine kadar ulaşan farklı eğim ve profille den oluşan üç farklı rotadan oluşan parkurlardan oluşur. Test sonuçları profesyonel sürücünün youmları ve sayısal verilerden oluşur. Maximum yüzde 20 eğim ve 3 farklı rota 1 000 m, 900 m ve 500 m.
 

4. Buz üzerinde yol tutuş , kullanım.

Buzlu bir yüzey üzerinde yürütülen test işlemleri farklı yarıçapları olan virajlar ve bir düzlük üzerinde lastiklerin maksimum kavrama tepkilerini ölçer. Ölçüm sonuçları ve test pilotu görüşleri son değerlendirmede kullanılır. - buz kaplı iki parkur.: 800 m ve 1 000 m
 

5. Karlı zeminde yol tutuş ve kullanım

Bu testte, deneyimli bir test pilotu sadece karlı (örneğin; sıkıştırılmış sert kar kütlesi) bir yolda lastiklerin davranışlarını karşılaştırır. 12 kilometrelik güzergah virajları yamaçları, dolambaçlı patikaları , tepecikleri ile normal yol şartlarını gerçekleştirir. Yaklaşık 12 kilometre uzunluğunda sıkıştırılmış karla kaplı yüzey üzerinde testler gerçekleştirilir.
 

6. Karlı bir parça II ele alma

Bir kilometre uzunluğundaki ikinci parkur lastiklerin kar üzerindeki davranışlarını değerlendirmek için tasarlanmıştır .Lastiklerin temel niteliklerini test etmek için kurulmuş bu parkura “index” parkuru da denir. Zor ve gayret gerektiren güzergah farklı çaplarda geniş virajlara sahiptir. Test sürücüleri sürüşler stilleri ve lastik çeşitleri arasındaki farkları oldukça yüksek hızlarda çeşitli viraj kavrama manevralarıyla tespit ederler . Ölçülen sürüş süreleri ve test sürücülerinin öznel değerlendirmeleri birbirini tamamlar ve veriler oluşturur.
 

7. Yanal kavrama ve buz üzerinde diklemesine gidişte istikrar.

Bir lastiğin yanal tutuş ve boylamasına gidişteki ( dik) kararlılığı, buz üzerindeki davranışı incelenerek tespit edilir. Yanal kavrama daire şeklindeki buzlu parkur üzerinde test edilmektedir.
 

8. Bakım alanı: büro ve garajlar

Ivalo Test Merkezinde bakım binası, ofis binaları ve bir toplantı odası vardır. Yoğun test dönemlerinde testler mümkün olduğunca kısıtlı zamana bağlı olarak sık ve verimli gerçekleştirilir. Garajlar araçları, yol tamir ve araç servis malzemelerini saklamak ve bakımını yapmak için kullanılır. Lastikler garajlarda sökülüp takılır bakımı yapılır.
 

9. Kutup buzda Sürüş okulu

10. buz da yol tutuş ve kullanım II

Buzlu düzlüklerde ve farklı yarıçapları olan virajlarla birlikte maksimum tutunmayı ölçmek için yapılan yol tutuş ve kullanım testleridir . testler ölçüm sonuçları ve test sürücülerinin verdikleri görüşlere göre değerlendirilir. Buz Kaplı pist 900 M.

Google+