Buradasınız: Nokian Lastikleri /  Yenilikler / Kapalı alan lastik testleri
« Geri
Yenilikler
Kapalı alan lastik testleri

Nokian Lastikleri, kapalı alan testlerini yeni lastik karışımının, desen tasarımının ve lastik yapılarının, yüksek kaliteli ve çevre dostu olmasından emin olmak için gerçekleştirir. Ayrıca, kapalı alan testleri ile, lastiklerimizin dünya çapında norm ve gereksinimlere uygun olduğundan emin olunur. Malzeme test makineleri lastiklerin yapısal sağlamlık ve yüksek hıza dayanıklılıklarını test etmek için kullanılır. Sürekli Tekrarlanan testler lastiklerin kusursuzluğunu izleme ve yüksek kalitesinden emin ürünler imal etmek için kullanılır. E-sertifikalarının ve diğer sertifikaların yetkili kurumlardan alınması birbirinden bağımsız onay testleri sonuçlarına bağlıdır. Ürünlerin karşılaması gereken zorunlu ve kurumsal kalite standartlarının yakalanması için ayrı testler gerektirir.  

 

 

 

Dayanıklılık testi makinaları

 


- Binek otomobil ve kamyonet lastikleri yapısal dayanıklılık testleri için kullanılır. .- maksimum tekerlek yükü 60 kN .- maksimum hız 320 km/h.- davul test için kullanılan test çapları = 1 707 mm ve 2 000 mm .- özellikle geliştirme projeleri ve resmi ECE testleri için kullanılır.

 

Yüksek hız dayanıklılığı için malzeme test makineleri

 


Lastiklerin yüksek hızdaki dayanıklılık dirençlerini ölçmekiçin kullanılır. Maksimum tekerlek yükü 15 kN-. maksimum hız 320 km/h-. davul çapı 2 000 mm -. kamber açısı 10 ° ±. ve kayma açısı 15 ° ±.

 

Ağır yük lastikleri için malzeme test makinesi.

 


Hız ve kamyon lastiklerininin oluşum yapısını test etmek için kullanılır .- Maksimum tekerlek yükü 40 kN- maksimum hız 110 km/h- davul çapı 3.5 m- jant çapı 19,5-42 cm Maksimum lastik çapı 2 m- maksimum lastik genişliği 1 100 mm.

 

 

Diğer testler

 

 

 
  • Önerilen kış lastiği basınçları; test sürücüleri tarafından yapılan değerlendirmelere göre belirlenir, İskandinav ülkelerinde satılan araçlar kıstas alınır.
  • Su basıncı testi; basınçlı su ile dolu bir lastiğe uygulanır. Amaç lastiğin yapısal dayanıklılığını ortaya koymaktadır.
  • Bir lastiğin ayak izi ölçümü. Bir lastiğin yola nasıl temas ettiğini gösterir. Genel olarak oluşan iz şekli ve yüzey basıncı bir lastiğin sürüş özelliklerini direk olarak etkiler.
  • Bazı temel ölçümler genel olarak bir lastiğin genişliği ve çapı, ve daha bir çok şey hakkında bilgi verir. Sonuçlar resmi düzenleme tabloları ile karşılaştırılır.
  • Avrupa Birliği lastikler için gürültü ve ses yönetmeliği yayımlamıştır. Gürültü ölçümlerinde elde edilen değerler yönetmelikle öngörülen desibel sınırları içinde olmalıdır.
  • Yol aşınma deneyleri genellikle Finlandiya VTT Teknik Araştırma Merkezi ile işbirliği içinde yürütülmektedir. Amaç mümkün olduğunca çok yol yaparak daha az yıpranacak lastikler geliştirmektir.
  •  Çivi kuvvet testi ; çivilerin yol ile temas kurduğunda ortaya çıkan güç değerlerini ölçer.
Google+