Buradasınız: Nokian Lastikleri /  Güvenlik / Çamur ve suda kızaklama
« Geri
Güvenlik
Çamur ve suda kızaklama

Yaz mevsiminde kuru yol şartlarında seyahat ederken, sürücü lastikleri pek düşünmez. Fakat bir sağanak yağış patladığında, inatçı bir yaz yağmuru vurduğunda lastiğin kanalları tıkanır. Bu farklı bir oyundur. Suda kızaklama direksiyonda hissedilir. Eğer ki lastikler iyi durumda değil ve aşınmış ise aracı kontrol etmek gittikçe zorlaşır .Suda kızaklama’yı engellemenin en iyi yöntemi, yeni lastik kullanımıdır. Yeni lastikler bile Suda kızaklama tehlikesini tam olarak önleyemez fakat aracın hızını ayarlayıp direksiyonu kontrol etmek şartlara göre daha olasıdır.

 

Kayıp duygusu

 

Trafik güvenliği açısından lastiklerin kanalları yeterli derinlikte olmalıdır.Lastiğin özellikleri hava sıcaklık ortamına uyumlu olmalıdır.  Eğer yol yüzeyi suyla kaplı ise sürüş hızı belli bir limite kadar kısıtlanır. Lastik yol izi artık lastiğin altındaki suyu kenarlara itemez, ,lastiğin yola yapıştığı hissi zamanla kaybolacak ve zamanla lastik yola tutunamayacak.

 

Eğer ki Lastiklerde 4 milimetereden daha az bir iz kanalı kalmışsa eğer. Lastiğin ıslak şartlarda tutunma ve suda kazaklamayı engelleyici özelliği kalmamış demektir . Araç Çok rahat şekilde kayar, suda kızaklama riski inanılmaz derece yükselir ve Frenleme yapmak imkansızlaşır. 

 

Nokian lastiklerinin yaptığı testler göstermiştir ki, Lastiklerinizin izi 1,6 mm iken su derinliği 5 mm olan bir su birikintisinde 76 km /s hızla giderken virajda suda kızaklama oluşur. Yeni lastiklerle suda kızaklama riski 96 km/S tir.  

 

Kayıp bağlantı noktası

 

Sürüş hazı artarken , lastikler aşınır. Temas bölgesi dramatik bir şekilde azalır. Şekiller temas bölgesinin bir yaz lastiğinde çeşitli kanal derinliklerindeki durumunu gösteriyor. Yeni bir lastikle karşılaştırıldığında uygun derinlik 3mm , sürüş hazı 75km/s. Temas noktası aşınmış lastiklerle ise , kanal derinliği 1,6 mm ve yüzde 16 lık bir kısmı sadece temas ediyor,
Temas bölgesi

8 mm

4 mm

1,6 mm

74 % 58 % 16%
Temas bölgesi karşılaştırması , çeşitli kanal derinlik durumlarında, yaz lastiği , sürüş hızı 75% km/s 3mm su yüksekliği. (Lastik uzmanları 2007 Finlandiya)

 

Çamur ve suda kızaklama
Google+