Buradasınız: Nokian Lastikleri /  Güvenlik / Islak Tutuş
« Geri
Güvenlik
Islak Tutuş

Yaz lastiklerinde, ıslak tutuş özellikle güvenlik açısından çok önemlidir. Islak yolda aracık fren kabiliyetini gösterir. F en zayıf sınıf olarak adlandırılırken A en iyi sınıfı gösterir. D ve G sınıfları ise kullanılmamaktadır.

Mükemmel ıslak kavrama sahip lastikler daha kısa fren mesafesi, daha dengeli bir direksiyon hakimiyeti ve daha iyi sürüş sağlamaktadır.

Islak kavrama oranı yanıltıcıdır

Bir lastik için ıslak kavrama derecelendirmesi lastiğin gerçek kış hava şartları için ne kadar uygun olduğunu göstermez. Örneğin çivisiz iskandinav lastikleri çok kaygan olan buzlu ve karlı yollar için tasarlanmışlardır. Orta Avrupa şartları için geliştirilen çivisiz lastiklerde ağır buz üzerindeki kavramadan çok hızlı sürüş için tasarlanmışlardır.

Yakıt tasarrufu ve yol güvenliği sürücü davranışı ile son derece bağıntılıdır. Aşağıdaki konuları lütfen hesaba katınız:

  • Ekonomik sürüş tarzı yakıt tüketimini azaltabilir.
  • yol güvenliğini ve sürüş konforunu optimize etmek için, lastik basıncının düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir.
  • Eğer lastik basıncı çok düşük ise lastik normalden çok daha hızlı yıpranır, aynı zamanda yakıt tüketimini etkiler ve yol güvenliği açısından açık bir risk teşkil eder.
  • sorumlu bir sürücü her zaman lastiklerinin özellikleri ve durumlarının farkındadır. Sadece aracı ve lastikleri iyi tanıyan sürücü mevcut havaya göre güvenli hızı ve güvenlik mesafesini ayarlayabilir.
Google+