Buradasınız: Nokian Lastikleri /  Güvenlik / Dış dönme sesi
« Geri
Güvenlik
Dış dönme sesi

Yeni AB lastik etikleri dış yuvarlanma sesi gelişimine odaklanmıştır. İç ses hesaba katılmamıştır. Eğer milyonlarca araç daha sessiz lastikler kullanmış olsaydı,gürültü kirliliği önemli ölçüde azaltılmış olacaktı. Dış yuvarlanma sesi desibel ile ölçülebilen sestir. Dış yuvarlanma sesi aracın içindeki gürültüye tekabül etmemektedir.

Etikette gösterilen desibel miktarına(dB(A)) ek olarak,eğer maksimum ses düzeyine sahipse (3 siyah dalga=gürültülü lastik),gelecek gereksinimleri karşılayan ya da 3dB'e kadar ses düzeyi ne sahipse (2 siyah dalga=ortalama lastik) ya da 3dB'den daha sessiz olan yeni tip lastikse (1 siyah dalga=sessiz lastik) yine etiketin üzerinde gösterilmektedir. Lastikle ilgili bu kararlar Kasım 2012’de yürürlüğe girmiştir..

Yakıt tasarrufu ve yol güvenliği sürücü davranışı ile son derece bağıntılıdır. Aşağıdaki konuları lütfen hesaba katınız:

  • Ekonomik sürüş tarzı yakıt tüketimini azaltabilir.
  • Yol güvenliğini ve sürüş konforunu optimize etmek için, lastik basıncının düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir.
  • Eğer lastik basıncı çok düşük ise lastik normalden çok daha hızlı yıpranır, aynı zamanda yakıt tüketimini etkiler ve yol güvenliği açısından açık bir risk teşkil eder.
  • sorumlu bir sürücü her zaman lastiklerinin özellikleri ve durumlarının farkındadır. Sadece aracı ve lastikleri iyi tanıyan sürücü mevcut havaya göre güvenli hızı ve güvenlik mesafesini ayarlayabilir.
Google+