Buradasınız: Nokian Lastikleri /  Güvenlik / Yeni AB Lastik Etiketi
« Geri
Güvenlik
Yeni AB Lastik Etiketi

Emniyet, tasarruf ve çevre verimliliği

Kasım 2012'de başlamış olan,AB'de yeni satın alma işlemleri,ev aletleri için enerji etiketlerine benzeyen yeni lastik etiketleriyle daha kolay yapılacaktır.

Etiketler tüketiciye daha yüksek kalite ve güvenliği elde etmek yönünde klavuzluk yapacaktır. Bu sınıflandırmalar,yakın bir gelecekte,tüm lastik benzeri materyaller için,satış noktalarında açıkça görülebilir olacaktır. Lastik etiketi zorlu ve değişken kış şartlarında,kışlık lastiği kullanan tüketiciler için bir katma değer sağlamaktadır. Aksi taktirde,yanıltıcı olup trafikteki güvenliği tehlikeye atabilir. Bu yönetmelik çivisiz lastikler için geçerli olup çivili lastikler için geçerli değildir.

Lastik etiketi üç karekteristiği hesaba katar :

  • Yakıt verimliliği
  • Islak tutunma
  • Dış dönme sesi

Lastik seçimine yardımcı olacak Bilgi Bir lastiği seçerken, her zaman mümkün olan en iyi şekildeki kullanım ile eşleşen bir lastik seçin. AB lastik etiketlerindeki bu üç özelliğe ek olarak,lastik üreticilerinin hesaba kattığı güvenlik,performans ve çevre ile ilgi olan faktörleri dikkate alınız Aynı zamanda bu yeni etiket lastiği modelleriyle karşılaştırmayı kolaylaştırır,kararınızı verirken bağımsız dergilerin test makaleleri veya perakende uzman lastik satıcılarından destek alınız.

Kış lastikleri ve kuzey şartları

Yeni lastik etiketi gerçek kış koşullarını hesaba katmamaktadır. Kış mevsimini zorlu ve değişken şartlarında,lastik için en önemli karekteristlikler buz ve kar tutuşudur.Doğru koşullar için doğru lastikler satın almak tüketicilerin güvenliği için önemlidir.

Yeni lastik etiketi,1 Temmuz 2012 den sonra üretilip yolda kullanım için onaylanmış olan 4x4,kamyonet,kamyon ve otobüs lastikleri için geçerlidir.

Google+