Buradasınız: Nokian Lastikleri /  Güvenlik / Lastiklerin güvenlik üzerine olan etkileri
« Geri
Güvenlik
Lastiklerin güvenlik üzerine olan etkileri

Araç ve yol arasındaki tüm direksiyon, frenleme, hızlanma güçleri lastikler tarafından direk ayarlanır. Lastikleriniz aracınızın üzerindeki en etkili güvenlik ekipmanıdır. Aracınızı avucunuzun içi büyüklüğündeki dört adet bağlantı bölgesi ile kontrol edersiniz ve aracınız bu avucunuzun içi kadar büyüklükteki dört adet bağlantı noktası ile yola tutunur.

Lastiklerinizin aracınızın güvenliği üzerindeki etkisi özellikle değişken ve talepkar şartlarda ( kar veya buz, ıslak veya kötü sprizlere açık yol durumları)ortaya çıkar.

Uygun iz ve lastik basıncı lastiğin fonksiyonelliği açısından gayet önemlidir. Lastikler bitip aşındığı zaman lastiğin ıslak zemindeki tutunması ve suda kızaklama özellikleri temeden zarar işlevsiz kalır. Kaza riski artar. Hava basıncı düşük lastikler aracın hakimiyetini zorlaştırır, zor durumlarda daha kötüleşir ve aracın bir yöne çekmesine sebep olur. Düşük basınç lastiğin ansızın hava kaçırmasına yada patlmasına yol açabilir.

Kuzey iklimi koşulları lastiklerden daha çok şeyler bekler . Lastikler tutunma direncini en yıldırıcı hava koşullarında bile devam ettirebilmelidir. Yol yüzeyi sürtünme kat sayısı, ıslak veya buzlu yollar için 0,1 iken kuru yol şartları için 1 olup bu değerler arasında değişkenlik göstermektedir. Mutlak tutunma fonksiyonuna ek olarak yanal ve uzunlamasına tutunma da iyi bir düz gidiş sağlar. Buzlu ve çamurlu yollarda bile güvenilir direksiyon hakimiyeti özelliği sunar.

Lastiklerin güvenlik üzerine olan etkileri
Google+