Buradasınız: Nokian Lastikleri /  Kurumsal Sorumluluk / Firma sorumluluğu ve ''çevre''
« Geri
Kurumsal Sorumluluk
Firma sorumluluğu ve ''çevre''

 

Arkanızda nasıl bir lastik izi bırakmak istersiniz?


Nokian Lastikleri çevre dostu üretimde dünyanın önde gelen lastik üreticilerinden birisidir. 2005 yılında bir ilki gerçekleştirmiş ve lastik bileşiminde düşük aromatik yağ kullanan dünyanın ilk lastik üreticisi olmuştur.

Nokian Lastikleri son zamanlarda yuvarlanma direncini azaltmaya yönelik araştırmalara ağırlık vermektedir. Bir lastik, yol üzerinde hareket ettiğinde, sürtünme yaratır. Bu sürtünme yuvarlanma direncini ve buna bağlı olarak yakıt tüketimini artırır. Doğru lastik seçimi ve doğru lastik basıncı sürtünme ve ısı üretimini azalttığı için lastiğin yuvarlanma direncini de düşürür. Düşük yuvarlanma direnci yakıt tüketiminizi azaltırken çevreye daha az zararlı gazların salınmasını sağlar.

 

Çevre için yenilikçi üretim


Nokian lastiklerinin üretiminde sadece saflaştırılmış yağlar kullanılır, toksik ve kanserojen kimyasallar hiçbir şekilde kullanılmaz. Nokian Tyres faaliyet gösterdiği sektörde çevre dostu yöntemlerin öncüsüdür ve dünyadaki lastik üreticileri arasında üretim sürecinde saflaştırılmış, düşük aromatik yağ kullanan ilk şirkettir. Bu şekilde üretilen lastiklerin ıslak zemin tutuşu ve diğer güvenlik özellikleri mükemmel seviyededir.

Düşük-aromatik (saflaştırılmış) yağlara ek olarak, Nokian Tyres, ürünlerinde sadece kanola yağı gibi bitkisel bazlı yağlar kullanır. Üretim sürecinde tehlikeli olarak sınıflandırılan hiçbir yağ kullanılmaz.

Kanola bitkisinin tohumlarından elde edilen, petrol bazlı yağlara çevreci bir alternatif olan kanola yağı, biyolojik olarak parçalanabilen ve yenilenebilir doğal kaynaktır. Gerçekleştirilen testler ve ölçümler, kanola yağının lastiklerin kavrama özelliğini ve yırtılma direncini artırdığını ortaya koymaktadır.
Firma sorumluluğu ve ''çevre''
Google+