Nokian Hakkında
Üretim

Nokian Tyres’ın üretim tesisleri Finlandiya ve Rusya’da yer almaktadır. Ürün geliştirme, prototip ve test çalışmalarını Finlandiya’nın Nokia kentinde bulunan genel merkezinde yürütmektedir. Nokia kentindeki fabrikada binek otomobil ve ağır vasıta lastiklerinin yanı sıra kamyon lastikleri için sırt kaplama malzemeleri üretilmektedir.


St. Petersburg yakınlarındaki Vsevolozhsk kasabasında yer alan, son teknolojiyle donatılmış fabrikada ise şirketin binek otomobil lastiklerinin yaklaşık %80’i üretilmektedir. Vsevolozhsk’tan yaklaşık 40 ülkeye gönderilen bu lastikler, Nokian Tyres’ı Rusya’nın en büyük tüketim ürünü ihracatçısı konumuna taşımıştır. Şirketin Rusya üretim tesislerine yaptığı yatırım 800 milyon Euro’nun üzerindedir.

Nokian Tyres’ın Finlandiya ve Rusya fabrikalarının üretim kapasitesi, yılda 20 milyon lastiğin üzerine çıkmaktadır. Şirket, büyük yatırımlara ihtiyaç duymadan üretimini artırarak piyasadaki talep artışına hızlı bir biçimde cevap verebilecek konumdadır. 2014 yılı itibarıyla şirket fabrikaları henüz tam kapasitelerine ulaşmamakla birlikte, bir önceki yıla kıyasla üretim adedinde %4.3, verimlilikte %5.1 oranında artış kaydedilmiştir.
Google+